web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

Mülk satın alma ve fiziksel mağaza açma riskleri olmadığından e-ticaret özellikle yeni kurmayı düşünenler için faydalı olabilir. E-ticaret verileri de incelendiğinde talebin giderek arttığını görmek kaçınılmaz. E-ticaret yapmak başta göz korkutucu olabilir. Bu yüzden aşağıdaki incelenen 6 kolay adımı izlemek işleri kolaylaştırabilir.

 

 1. Ne satacağınıza karar verin
  Satılacak ürün veya hizmete karar vermek bu süreçteki en önemli adımlardan biri. Bu kararı verirken daha geniş bir yelpazeyle başlayıp daha sonra niş bir alana geçmek mümkün. Daha küçük bir niş seçmek, belirli bir alanda üstünlük sağlamayı kolaylaştırdığı gibi rekabeti de azaltıyor. Bu süreçten sonra web sitesinin tasarımı ve kullanılacak e-ticaret modelini belirlemek çok daha etkili olabilir.

  Örneğin; mutfak malzemeleri gibi kapsayıcı ve birçok farklı ürün içeren bir alan seçmek, köklü markalarla zorlu bir rekabet içine sokabilir. Bu kadar fazla ürün içinde uzmanlık sağlayıp sivrilmek zor ve uğraş gerektiren bir iş. Bunun yerine kahve makinesi gibi daha bir dar alana yatırılan zaman ve enerji pazarda daha hızlı öne çıkmayı sağlayabilir. Tek bir üründe uzmanlaşmak kısa zamanda daha hızlı sonuçlar doğuruyor.

 2. Doğru alan adını bulun
  Alan adı bir müşterinin web sitesi bulmak için tarayıcısına yazacağı web adresine deniliyor. İşletmenize isim vermek ve aynı zamanda alan adınızı seçmek iyi bir fikir. Bu şekilde zaten alınmış bir işletme adı ya da satacağınız hizmeti yansıtmayan bir alan adı seçmek gibi sorunlardan kaçınabilirsiniz.

  Doğru alan adını seçerken kısa, akılda kalıcı ve net olmalarına dikkat etmek gerekiyor. İşletme adı, satılan ürünlerle ilgili anahtar kelimeleri zaten içermiyorsa SEO (arama motoru optimizasyonu) amacıyla alan adına en önemli anahtar kelimenizi eklemekte fayda var.

 3. Kendi online dükkanınızı kurun
  Birçok yeni işletme sahibi, kendi teknik bilgi eksikliğinden endişe duydukları için bir web sitesi yapmaya başlamaktan korkuyor. Ancak bugün tek bir kod satırı yazmadan güzel ve etkili bir online mağaza oluşturulabilir. Önemli olan web sitesi oluşturmak, ürünler eklemek, bir ödeme sistemi oluşturmak ve diğer temel unsurlar için tüm araçlara sahip bir e-ticaret çözümü bulmak.

  Wix ya da WordPress gibi siteler üzerinden bu tarz siteler kurmak mümkün. Bunun yanında dışarıdan destek alıp ajanslarla da çalışabilirsiniz. WordPress gibi açık kaynaklı yazılımlarda banka ve kargo anlaşmalarınızı kendiniz yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte bir ajansla çalışmak da altyapı ve bakım masraflarıyla daha pahalı bir fiyata mal olabilir.

 4. Online ödemeler almaya başlayın
  E-ticaret modelinin işletmeler için en iyi yanlarından biri de ödemeleri kolaylaştırması. Web sitesi üzerinden hızlı ve kolay ödeme almak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Kredi kartları online ödemeler arasında en popüler yöntem. Yine de alternatif ödeme yöntemleri de denemeye değer.

  PayPal ya da kripto para birimleri yurt dışında online alışveriş için hem popüler hem de en güvenilir yöntemler arasında. Yurt içinde ikisinin de kullanımı yasal olmadığı için diğer alternatifler tercih edilebilir. Apple Pay, Google Pay ve Masterpass gibi dijital cüzdan çözümleri, alışveriş yaparken kredi kartı numaralarını girmek istemeyen müşteriler için hızlı bir alternatif sunuyor. Bu hizmetler, ödeme bilgilerinin birden çok web sitesinde kullanılmak üzere kaydedilmesi için bir yöntem sağlıyor.

 5. Kargo anlaşmalarınızı iyi hesaplayın
  Kargo maliyetleri de e-ticaret sürecinin bir parçası ve bunları iyi hesaplamak çok önemli. Her kargonun ağırlık ve boyutuna göre ücreti de değişiyor. Bu yüzden kargo şirketleriyle yapılan anlaşmaların sabit oran üzerinden yapılmasında fayda var. Ayrıca müşteriye her ürün için aynı kargo ücretini sunmak müşteri güvenini kazanmak ve kolaylık sağlamak açısından önem taşıyor. Kargo ücretlerini hesaplarken oluşabilecek tüm aksaklıkları göz önüne alıp hesaplamak yapmak gerekiyor. İade işlemleri sonucu işletme zarara uğrayabilir. Bu sebeple kargo ve ürün ücretlerine doğabilecek tüm masraflar hesaba katılarak karar verilmesinde daha yararlı.
 6. Reklam verin
  Sadık ve sabit bir müşteri kitlesine sahip olmak ürünlerinizin kalitesi, fiyatlarınızın ekonomik olması ve kargo yöntemlerinizin güvenli olmasına bağlı. En az bunlar kadar önemli olan başka bir dinamik ise iyi bir pazarlama yöntemine sahip olmak. Sosyal medya kullanımını, basın bültenini, arama motoru optimizasyonunu ve ücretli reklamcılığı içeren çok yönlü bir yaklaşım tercih etmek işletme markasının daha hızlı yayılmasını ve ön plana çıkmasını sağlıyor. Bunların yanında grup indirimleri ya da farklı promosyon kampanyaları düzenlemek müşteri akışını artırabilir.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.