web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

İnternet sitelerinin karşılaştığı problemler arasında internet sitesinin açılış hızının yavaş olması yer alıyor. Web sitesinin yavaş açılması, siteyi ziyaret eden kullanıcıların beklemekten sıkılmasına ve söz konusu sayfayı kapatıp diğer alternatiflere yönelmesine neden oluyor. Bu durum aynı zamanda SEO açısından da dezavantaj yaratacak nedenler arasında yer alıyor.

 

İnternet sitesinin geç açılmasının nedenleri neler olabilir?

 • Hosting servisi almamak ya da düşük bütçelerle edinilmiş olan bir hosting servisi almak sizi yarı yolda bırakabilir. İlk etapta hosting servisine fazla bütçe ayırmamak ileride size hız problemleri yaratabilir.
 • Sıkıştırma veya biçimlendirme yapılmayan görseller internet sitesinin açılış hızının düşmesine sebebiyet veriyor.
 • Paylaşım yapmak ya da beğeni almak için kullanılan sosyal medya butonları da internet sitesinin açılma hızını etkileyen faktörlerden.
 • İnternet sitesinin tasarımı ve görselliği için açılması uzun süren bir internet sitesi hazırlamak, internet sitesinin açılış hızını düşüren nedenlerin başında geliyor.

 

İnternet sitesinin geç açılmasının sonuçları neler olabilir?

 • İnternet sitenizin açılma hızı Google tarafının sıralama faktörlerinden birincisi durumunda. İnternet sitenizin açılma hızı düştükçe site sıralamasında da alt seviyelere yani geriye düşüyor.
 • Açılma hızı yavaş olan bir internet sitesini kullanıcılar tercih etmiyor. Yapılan araştırmalara göre geç açılan internet sitelerini incelemeden kapatıp diğeri internet sitelerini değerlendirenlerin sayısı yüzde 51 olarak belirlendi.
 • İnternet sitesinin açılışındaki yarım saniyelik gecikme bile kullanıcı trafiğini yüzde 15’ten yüzde 20’ye kadar düşürüyor. Özellikle e-ticaret için çok önemli olan bu durum, müşterilerde fazla azalmaya sebebiyet veriyor. Yine aynı şekilde bu durum blog ve haber portallarının da takipçi kaybetmesine neden olabilir.
 • Google yavaş açılan siteleri tararken diğer sitelere göre çok daha fazla bütçe harcamak zorunda kalabiliyor. Sonuç olarak hızlı açılmayan internet sitelerinin Google indeksleme oranları düşüyor.

 

İnternet sitesinin açılış hızını nasıl hızlandırabiliriz?

 • Mutlaka hosting servisi almalısınız. Hosting servisi pahalı bir servis olduğu için çoğunlukla tercih edilmiyor olabilir. Ancak internet sitesinin performansı açısından değerlendirildiğinde bu çok önemli.
 • Kayıpsız sıkıştırma ve biçimlendirme yöntemi için öncelikle kullanıcıya birebir orijinal görünümünde görseller sunduğunu söylemek gerek. Ayrıca bu görselleri sıkıştırıp küçülttüğü için internet sitesinin açılış hızındaki yavaşlamanın da önüne geçiyor.
 • PNG ve JPEG formatındaki görseller için ücretsiz olan sıkıştırma araçlarından TinyPNG, Shring O’Matic, Smush.it, PNG Gauntlet, Punny PNG, Shring Pictures ve Compressor.io gibi siteleri tercih edebilirsiniz. GIF optimize etmek isterseniz de Gifsicle kullanabilirsiniz.
 • Tasarım ve görsel çok önemli olsa da açılması uzun bir web sitesi tasarımından uzak durulmalı.
 • Yazılımcılar tasarıma önem verdikleri için fazla kod kullanabilirler. Gereksiz ve fazla kod kullanmak internet sitesinin hızını düşürdüğü için yazılımcıya bu konuda brief verilebilir.
 • Yerleştirmesi kolay olduğundan Javascript ve CCS kodları yazılımcılar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Ancak bu kodlar ne kadar az kullanılırsa internet sitesinin açılışı da o kadar kolay oluyor.
 • 301 yönlendirmelerinin çok fazla kullanılması internet sitenizin açılış hızını yavaşlatan faktörlerden bir tanesi. Ne kadar az yönlendirme kullanırsa o kadar hızlı internet sitesine erişebilirsiniz. 301 yönlendirmelerini kontrol etmek ve düzenlemeleri yapabilmek için Screaming Frog adlı SEO aracını kullanabilirsiniz.
 • İnternet sitenizin tasarımını güzelleştirmek ve daha fazla fonksiyon katabilmek için WordPress eklentileri çok dikkatli kullanılmalı. Çünkü ne kadar fazla eklenti kullanılırsa internet sitesinin açılış hızı da o kadar ağırlaşıyor.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.