web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

Web sitesi üzerinden gelir elde etmenin aslında birçok yolu var. Sitede yayınlanan reklamlardan gelir elde etmek de bunlardan biri. Bunun için iki yol mevcut; ya sitedeki alanı kendiniz satabilir ya da Google Adsense gibi aracı reklam sitelerini kullanabilirsiniz.

Eğer web siteniz yüksek bir trafiğe ve hali hatırı sayılır bir dönüşüm oranına sahipse bu yöntemden para kazanmak mümkün. Sitenizin istatistik bilgilerini ve içeriklerini kapsayan bir medya kitiyle potansiyel reklamcılara ulaşabilirsiniz. Bu yöntemde aracı bir platform olmadığı için fiyat pazarlıklarını kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca tıklanma veya siteyi ziyaretten elde edilen tüm gelirin size kalması da bu yöntemin güzel yanlarından.

 

Google Adwords / Google Ads 

Google Adwords ya da yeni adıyla Google Ads, Google’ın sunmuş olduğu reklamcılık sistemine deniyor. Google Ads, reklam veren kullanıcıların reklamlarını aranan kelime ile ilişkilendiriyor ve Google arama sayfasında sonuçlara göre en üste veya en alta yerleştiriyor.

Reklam verecek olan kişi, yayınlanmasını istediği reklamı, balık, reklam metni ve url girerek bütçe belirliyor. Reklam verenler reklamların gösterileceği ülke, bölge ya da şehri seçebilir. Ayrıca reklamların gösterileceği gün ve saat aralıklarını belirleyebildiği gibi reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet gibi özellikleri de seçebiliyorlar. Şubat 2016’da Google’ın yaptığı güncelleme ile birlikte reklam alanlarında değişiklikler oldu. Buna göre arama sonuçlarında üst tarafta bulunan reklam veren sayısı 3’ten 4’e çıkarıldı. Sağ sütunda yer alan reklamlar kaldırıldı.

 

Google Adsense nedir?

Google Adsense, reklam vermek isteyen taraflarla reklam almak isteyen web sitelerini tek bir çatı altında toplayan bir platform. Sizi web sitesine reklam yerleştirmek gibi dertlerden kurtaran Google Adsense, kullanıcılara güvenli, az riskli ve kolay bir yöntem sunması onu diğer tüm platformdan öne çıkarıyor.

Adsense hesabınızı açıp onay aldıktan sonra sitenize uygun reklamları seçebilirsiniz. Sitenizin içeriğine ve tasarımına uygun olarak farklı reklam boyutları mevcut. Reklamları istediğiniz gibi sınıflandırabilir ya da metin veya görüntü olarak türünü seçebilirsiniz. Eğer sitenize uygun bir reklam içeriği bulamazsanız Adsense bunun yerine gelebilecek seçenekler de sunuyor. Her şey bittikten sonra uygulamanın size verdiği kodu site içinde gerekli yere yerleştirmeniz yeterli.

Ayrıca hangi reklamın daha çok kazandırdığını ve bir sürü istatistiği bu uygulama üzerinden takip etmek mümkün. Elde ettiğiniz gelir her ay düzenli olarak banka hesabınıza yatarken siz de güvenli bir iş ortaklığının tadını çıkarabilirsiniz. Adsense içerik için gelirin yüzde 68’ini alırke Adsense aramaları için gelirin yüzde 51’ini alıyor.

 

Adsense pin onayı nasıl çalışır?

Çok fazla paranın söz konusu olduğu bir sektörde titiz olmak çok önemli. Google Adsense de bu yüzden reklam almak isteyen sitelerden işlemlerin daha güvenli olması için bir pin onayı talep ediyor. Ödeme alabilmek için son aşama olan pin onayının işlenmesi Türkiye sınırları için bazen bir ay sürebiliyor. Eğer süre daha fazla uzarsa tekrar pin isteme işlemini gerçekleştirmek mümkün. E-posta adresine gelen kodu gerekli alana girdikten sonra güvenli olarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 

Adsense’in kuralları neler? Hangi durumlarda onay alınamaz?


Google Adsense belirlediği politikalar doğrultusunda site hareketlerini inceliyor ve reklam almak isteyen siteleri bu kriterlere göre değerlendiriyor. Eğer site bu kriterlere uygun değilse ya da reklam aldıktan sonra site hareketlerinde bazı anormallikler izlenirse Adsense ban uyguluyor.

Kullanıcıların daha fazla tıklanma oranı almak için yaptığı ama Adsense politikalarına aykırı olan bazı davranışlar sitenin reklam almasını tamamen kısıtlayabiliyor. Örneğin; sitede verilen reklama işletmenin kendisi tarafından tıklanması ya da reklam veya siteyle alakalı olmayan anahtar kelime kullanımı Adsense tarafında reklam almanızı yasaklanma sebepleri arasında. Bununla birlikte Google Adsense aynı sayfa içinde renk veya boyut gibi aynı özelliklerde reklam vermeye de izin vermiyor.

 

Adsense reklam politikalarına ne kadar hakimsiniz?

Yukarıda sayılan Adsense ban nedenlerinin yanında şu gibi nedenler de Adsense onayı almanızı engelleyebilir:

 • İki tane Adsense hesabı açmak
 • Spam ile reklam tıklanması hedeflemek
 • Ziyaretçi tıklanma oranını artırmak için özendirici kelimeler kullanmak
 • Tıklanma oranında aniden oluşan büyük artışlar
 • Aynı bilgisayardan üst üste reklama tıklaması yapmak
 • Pop-up ve e-mailde reklamları göstermek

 

Ayrıca Google içerik politikaları kapsamında “şok edici içerikler, küfür ifadeleri, yasa dışı madde kullanımını özendirici içerikler, alkollü ürünlerin özendirilmesi, reçeteli ilaçların tanıtımı, tez veya öğrenci ödevi satışı ve bunlara benzer içerikler”in reklamlarda bulunması da yasak.

 

Reklam almanıza yardım edecek diğer platformlar

Google Adsense herkes tarafından bilinen, kolaylığı ve güvenliği açısından çok tercih edilen bir platform ama tek platform değil. İşte sitenize reklam almanızı sağlayacak diğer platformlar…

 

 1. Pmob
  Yalnızca Türkiye’de kullanılan reklam servisinin altı farklı sabit reklam sistemi bulunuyor. Mobil kullanıcı sayıları fazla olan web siteleri için önerilen Pmob ödemeleri talep edildiği anda banka hesabı üzerinde gerçekleştiriyor.
 2. Popads
  Türkiye’de Paypal kullanılmadığı için Payoneer üzerinden ödeme yapan Popads, her 1000 pop-up tıklanması için bir dolar ödüyor. Bununla birlikte kullanıcıların pop-up reklam modelini pek de sevmediğini belirtmekte fayda var.
 3. Ligatus
  Yine yüksek bir tıklanma sayısı gerektiren Ligatus Almanya merkezli. Bununla birlikte Türkiye’de özellikle haber siteleri tarafında tercih edilen platform güvenilir olmasıyla biliniyor.
 4. PopMyAds
  Popads ile aynı modele sahip olan platform ödeme yöntemi olarak Payza kullanıyor.
 5. Admatic
  Köklü bir geçmişe sahip olan Admatic bugün en kazançlı servisler arasında. Bu platform birçok farklı reklam modeli sunarken sizden de yüksek bir tıklanma oranı talep ediyor. Sektörün öncülerinden Admatic, ödemeleri banka hesapları üzerinden aylık gerçekleştiriyor.
 6. Reklamport
  2008 yılından beri sektörde olan Reklamport günümüzde de sıklıkla tercih edilmeye devam ediyor. Başvuru şartları arasında sahip olduğunuz web sitesinin tıklanma sayısının 10 bin üzeri olması da bulunuyor.

 

Adwords’te reklam verirken neler yapmalıyım?

Dönüşüm Ayarları

Bir reklam kampanyasının başarılı olup olmadığını ölçümlendirilmesinde en belirleyici olan özelliklerden biri dönüşümdür. Dönüşüm ile bütçenizin verimli harcanıp harcanmadığını, müşteri kitlenize ulaşıp ulaşmadığını görebileceğiniz bir veri olduğundan çok önemli. Dönüşümün sağlıklı bir şekilde izlenebilmesi için dönüşüm kodunun doğru ve eksiksiz bir şekilde yüklenmiş olması gerekiyor. Dönüşüm kodunu, site kaynağına dönüşüm kodunu ekleyerek ya da Google Tag Manager ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hedefler

Reklamlarınız yayınlamadan önce, reklamların hangi yerlerde görüntülenmesini istediğinize karar vermelisiniz. Kısıtlı bi bölgede hizmet verme olanağınız varsa Türkiye’nin tamamına reklam vermeniz mantıksız olacaktır.

 

Anahtar kelimeler

Reklam kampanyanızda rakiplerinizle aynı anahtar kelimeleri kullanmak sizi olağandan daha fazla rekabete sokar ve müşteri kitlenize ulaşmanız daha masraflı olabilir. Bu durumdan negatif bir şekilde etkilenmemek için sadece geniş eşlemeli kelimelerden yararlanmayın. Tam eşlemeli ve sıralı eşlemeli anahtar kelimeleri kullanmanız size yardımcı olacaktır. Bunları yanı sıra anahtar kelimelerinizi genel bir kelime ile kullanmak yerine ürününüzün adı, modeli gibi daha özel anahtar kelimeler kullanmanız da faydalı.

 

Anahtar Kelimelerin şekillendirilmesi

Dijital pazarlamacıların‘’keyword sculpting’’ olarak isimlendirdiği anahtar kelimeleri şekillendirme işlemi ile dönüşüm yolunda başarılı reklam kampanyaları yönetebilirsiniz. Anahtar kelimeleri şekillendirme olarak bahsettiğimiz bu özellik ile kullanıcıların hangi kelimeleri tetiklediğini görebilirsiniz. Takip ettiğiniz kelimeler ile uygun reklam metinlerini eşleyerek hem dönüşüm olarak daha başarılı hem de hedeflerinize daha kolay ulaşabileceğiniz reklam kampanyalarını yönetebilirsiniz.

 

Teklif Stratejileri

Dönüşüm getiren her anahtar kelime başarılı olarak sayılmamalıdır. Örneğin x anahtar kelimesi 100 Türk Lirasına 1 dönüşüm getirmişse bu anahtar kelime tam olarak başarılı sayılmayabilir. Kullandığınız anahtar kelimelerin türevlerini reklam kampanyasına ekleyip çok daha az maliyete daha fazla dönüşüm getirme şansınız olabilir. Bu nedenle reklam kampanyalarında anahtar kelimelerinizi sürekli kontrol edin ve yeni anahtar kelimeleri eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Ağ Performansları

AdWords hem ulaştığı kullanıcı sayısı hem de iş ortaklarıyla çok büyük bir ağa sahip.  AdWords’te reklam kampanyaları hazırlarken her bir mecrayı ayrı kampanyalar olarak açmak hem performansları daha iyi takip etmek hem de harcamalarınızı kontrol etmek adına daha yararlı olabilir.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.