web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

Backlinkler başka sitelerden internet sitenize yönlendirilen bağlantılara verilen isimdir. Ayrıca backlink’ler inbound link olarak da biliniyor. Backlink’lerin sayısı internet sitenizin popüler olmasını veya öneminin bir göstergesi. Backlink’ler, SEO için fazlasıyla önemlidir. Çünkü Google gibi arama motorları kaliteli geri dönüşe sahip internet sitelerine daha fazla kredi veriyor. Arama motorları, bir internet sitesinin bir anahtar kelimeyle alaka seviyesini hesapladığında, söz konusu internet sitesine gelen kaliteli bağlantıların sayılarını dikkate alıyor. Backlink’lerle alakalı olarak bilinmesi gereken bazı terimler vardır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Nofollow Link: Bir internet sitesi başka bir siteye bağlanırken rel=”nofollow” etiketi ile bağlandığı zaman oluşan backlinklere deniyor. Arama motorları tarafından takip edilmeyen bu backlink’ler, bağlanan sitelere bir katkıda bulunmadıkları için sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak bir yarar sağlamıyorlar.

Dofollow Link: Eğer etikette aksi belirtilmiyorsa varsayılan olarak eklediğiniz tüm bağlantılar dofollow olarak bağlanıyor ve bunlar etikete artı bir şey yazmaya gerek olmayan yararlı backlink’lerdir.

 

Düşük Kaliteli Bağlantılar: Düşük kaliteli backlinkler, vasat siteler, spam siteleri ve kopya içerikli sitelerden gelen bağlantılara verilen isimdir. Bu tür bağlantılar internet sitenize zarar veriyor. Backlink satın alırken bilhassa bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Dahili Bağlantılar: Aynı internet sitesi içinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara dahili bağlantılar deniyor. İnternet sitenizdeki menü bağlantıları, makale bağlantıları, makale içinden başka bir makaleye gönderilen bağlantılar bu duruma örnek olarak verilebilir.

Bağlantı Metni: Köprüler için kullanılan metne bağlantı metni deniyor. Bağlantı metni belirli anahtar kelimeler üzerinden link veriliyorsa çok iyi çalışıyor.

DoFollow linkini nasıl alabilirim?

Dofollow link, başka bir web sitesinden alındığında web siteniz için yarar sağlayan ve kendi sitenizden başka bir siteye verdiğinizde ise backlink verdiğiniz siteye yarar sağlayan linklere verilen isim. Dofollow linkler için rel=”” etiketi oluşturmanıza gerek yok. Verdiğiniz linkler robotlar tarafından dofollow olarak algılanıyor. Google, bir bağlantının kalitesini belirlemek için sitelerdeki içerikleri dikkate alıyor. İnternet sitenize gelen bağlantılar diğer sitelerden Dofollow link olarak gelindiğinde ve bu sitelerin sizin internet sitenizle ilgili içeriği olduğunda gelen linkler sizinle alakalı olarak kabul edilir. Dofollow ve nofollow linkler dışında Google’ın duyurduğu ve Mart 2020 itibariyle uygulamaya geçen olan sponsored link ve UGC link yapılaları da bulunuyor.

Hangi sitelerden backlink alabiliriz?

Backlink’lerin, kuracağınız internet sitesine çok avantaj sağlayacağını biliyoruz. Düşük kaliteli bağlantıların bile bir internet sitesinin sıralamasına yardımcı olduğu zamanların olduğunu da biliyoruz. Ancak Google, Penguen algoritmasını yayınladığından beri tüm backlink algoritması değişti.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.