web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

Özellikle e-ticaret internet sitesi kuracaksanız müşterilerinizi ve takipçilerinizi bilgilendirmeniz bir hayli önemli. Bu doğrultuda, müşterilerinizin internet üzerinden ya da kendi rızalarıyla vermiş oldukları kişisel bilgilere ticari ileti gönderilerek yapılan pazarlama türüne izinli pazarlama deniyor. İzinli pazarlamada, müşterileriniz veya takipçileriniz, ilgi alanlarına ve beğenilerine göre form doldurup veya e-mail adreslerini bırakarak internet sitenizden gelecek olan her türlü bülten ve postaya izin vermiş olurlar. Bu sayede kendinizi sürekli hatırlatmak, kampanyalarınızı duyurup müşteri çekmek gibi avantajlar elde edebilirsiniz.

 

Peki nasıl bir yol izlemelisiniz?

 • Gönderinizde kim olduğunuzu ve ne amaçla gönderdiğinizi belirtmelisiniz. 6563 sayılı E-ticaret Kanunu’nun 7’nci maddesine göre iletide haberleşmenin türüne bağlı olarak iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması halinde kimin adına yapıldığı hakkında bilgi verilmelidir. Bu nedenle toplu mailing yaparken gönderici kısmına firmanızın ismini eklemelisiniz.
 • İçeriğiniz ile tutarlı olan bir konu yazmalısınız. E-mail içeriğinde tüketiciye vermek istediğiniz mesaj ne ise konu satırını da bu mesaj paneline yazabilirsiniz.
 • Gönderdiğiniz iletide bir iletişim adresi belirtmelisiniz. Her e-mail’de, e-mail gönderen kişi ya da şirkete ait bir e-mail adresi bulunmalı. Böylelikle işletmeniz daha güvenilir gözükecektir.
 • Müşterileriniz subscriber veya e-mailing listestenizden kolayca ayrılabilmeli. İzinli toplu e-mail gönderme için e-mail şablonuna eklenmiş olan “Listeden ayrıl, abonelikten çık veya unsubscribe butonları çalışır durumda olmalı.

 

Kaliteli bir e-mailing nasıl yapılabilir?

Mail tasarımınız markanızı yansıtacağından, bir anlamda vitrininiz gibi de düşünebilirsiniz onu. Birden fazla alıcıya gönderilen bülten ve içerikleriniz nasıl göründüğü hem müşterileriniz hem de spam filtreleri için çok önemli. Bu hususta izleyebileceğiniz şu adımlar size fayda sağlayacaktır:

 • Mail tasarımınlarınızın genişlik ölçüsü 600 piksele 700 piksel olmalıdır. İçeride kullanılacak olan görseller ise PNG veya JPG olmalı. PDF türündeki görseller e-mailing tasarımları için hiç uygun değildir.
 • Mail tasarımındaki yazı ve rakamlar her türlü akıllı cihazda okunabilir olmalı. Yazı ağırlıklı içerik oluşacaksa satır ve paragraf aralıklarının mesafeleri ayarlanmalıdır.
 • Görseller ve logoların çözünürlüğü yüksek olmalı yani mail açıldığında rahatlıkla görünebilir olmalı.
 • Verilmek istenen tüm mesaj göndereceğiniz e-bülten içeriğinde verilmemeli. Böyle olduğunda tasarım içeriği şişiyor ve okuyucuyu yorabiliyor.
 • Her mailing içeriğinde kurumsal kimlik için mutlaka işletme logosu yer almalı.
 • Tüm mailing tasarımlarının en alt kısmında, bülteni gönderen firmaya ait “firma unvanı, adres, telefon, e-mail adresi, mersis no, üyelik iptal linki” gibi kritik iletişim bilgilerinin yanı sıra gönderilen e-bültenin neden gönderildiğine dair bilgilendirici bir cümle de yer almalı.
 • Fotoğrafların indirilmediği ve görüntülenemediği durumlarda, içerikteki tüm görsellerin alt metinleri görsel içeriğine uygun olarak yazılmalı.
 • Son olarak test e-maili yaparak masaüstü ve mobil cihazlarda içeriğinizin nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.