web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, internet üzerinden mal veya hizmet alım satımı ve satışları tamamlamak için para ve veri transferi için kullanılan bir terim. Elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanunda “Fiziki olarak karşı karşıya gelmeye gerek olmadan elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrimiçi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet” olarak tanımlanıyor. 2000’li yılların sonunda yaşanan teknolojik gelişmeler, bilgi iletişiminin kolaylaşması ve dünya çapında ticaretin serbest hale gelmesiyle ortaya çıkan bir konsept.

Fiziksel mağazaları olan işletmeler için de önemli bir satış kanalı olan e-ticaret özellikle küçük veya orta çapta işletmeler ve yeni girişimciler için oldukça uygun. Bilinen pazarlama yöntemlerine ek olarak çevrimiçi kaynaklardan yararlanan bu tarz işletmeler satış kitlelerini genişletebiliyor. E-ticaretin sağladığı imkanlarla sadece yurt içinde değil yurt dışında da kolayca müşteri kitlesine sahip olmak mümkün. Üretken ve yaratıcı dinamiğiyle ön plana çıkan bu ticaret şekli tek bir fiziksel noktaya bağlı kalmadan daha hızlı ödeme almaya olanak sağlıyor.

E- ticaret üç aşamadan oluşuyor: reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat. İş sahiplerinin bu aşamalarda ne kadar başarılı olduğu pazardaki rekabet etkiliyor. E- ticaret sayesinde ürün seçenekleri ve kalitesi artarken muhtemel tüketicilerin de piyasa bilgisi gittikçe artıyor. Her kesimden satıcının pazara dahil olmasını sağlayan e-ticaret yöntemi satıcıları farklı rekabet dinamikleriyle karşı karşıya bırakıyor. Bir yandan pazar hakkında bilgisi artan müşteriyi tatmin etmek için daha uygun fiyatlar ve kalite sunuluyor. Diğer yandan sunulan hizmetin maliyetini düşürmek için uğraş veriliyor.

 

E-ticaret modelleri nelerdir?

E-ticaretle uğraşan her şirket e-ticaret modellerinden en az birini kullanıyor. Bu modeller B2B (Business to Business), B2C (Business to Customer), C2C (Customer to Customer), B2G (Business to Government), B2E (Business to Employee) ve M2M (Machine to Machine) olmak üzere altı başlık altında incelenebilir.

 

B2B (Business to Business- işletmeler arası)

Tüketiciye yönelik olmayan bu ticaret modeli, üretici, toptancı ya da perakendeci gibi işletmeleri kapsıyor. Bu yüzden işletmeler arası olan bu ticaret şeklinde son tüketiciye herhangi bir ürün satma durumu söz konusu değil. Genellikle ham madde ya da yazılım gibi mal veya hizmet satışının gerçekleştiği model için kuru gıda satan bir toptancının herhangi bir market zincirine ürün satması örnek verilebilir.

 

B2C (Business to Customer- işletmeden son tüketiciye)

En sık kullanılan e-ticaret modeli B2C, işletmelerin direkt son tüketiciye ulaşmasını sağlıyor. Bu modelde son tüketici sadece alıcı konumunda olabilir. B2C modelinin müşteriye doğrudan ulaşma, günün her saatinde sipariş alabilme, personel veya kira maliyetlerini azaltma gibi birçok avantajı bulunuyor. Bununla birlikte web yazılımı sayesinde tüketici davranışlarını inceleyip daha kolay bir şekilde satış istatistiklerine ulaşmak mümkün.

 

C2C (Customer to Customer- tüketiciler arası)

Direkt çevirisi tüketiciden tüketiciye olan bu modelde alım ve satış işlemi tüketiciler arasında geçiyor. İkinci el kıyafetlerin satıldığı Dolap uygulaması ya da ikinci el eşyaların satıldığı Letgo gibi uygulamalar bu modele örnek olarak verilebilir. Fivver ya da eBay gibi kuruluşlar yurt dışı C2C modelleri arasında.

 

B2G (Business to Government- işletmeden devlete)

İşletmeler ve devlet kurumları arasında geçen B2G modelinde şirketler, hükümetlere ya da devlet kurumlarına ürün, hizmet veya bilgi satışı yapıyor. Örneğin, bir devlet kurumu herhangi bir hizmet için online ihale açabilir ve ilgili şirketler de yine online olarak ihaleye dahil olabilir. Diğer modellerin aksine daha karışık olan B2G devlet kurumlarının denetimini de içerdiğinden birçok yasa ve iş kanunu da birlikte getiriyor. Bu sebeple B2B ticaret modelini kullanacak işletmelerin gerekli yasal yükümlülük ve koşullara hakim olması önemli.

 

B2E (Business to Employee- işletmeden çalışana)

İşletmeden çalışana anlamına gelen B2E modeli, işletmelerin tüketiciler yerine çalışanlara odaklanan stratejilerini kapsıyor. B2E stratejisinde sunulan hizmetlerin hedefinde en iyi çalışanları şirkete çekmek ya da işe almak ve var olan iyi çalışanları elde tutmak ya da eğitmek bulunuyor. Bir şirketin artan ürünlerini online olarak çalışanlarına satışa sunması ya da çalışanlarına online eğitimler sunması örnek olarak verilebilir.

 

M2M (Machine to Machine- makinalar arası)

Henüz çalışmaları devam eden bu heyecan verici model makinalar arası iletişim olarak tanımlanıyor. Planlandığı gibi gerçekleşirse bu model sayesinde alışverişler makinaların birbiriyle iletişimi sayesinde gerçekleşebilecek. Örneğin, çamaşır makineniz, çamaşır deterjanı bittiğinde online olarak satın alma talebinde bulunabilecek.

 

E-ticaret ve mesafeli sözleşme arasındaki ince çizgi

İki uygulama da tarafların fiziki olarak buluşmasını gerektirmediği için tanımları kafa karışıklığına yol açabiliyor. Halbuki bu iki uygulama arasında önemli iki fark bulunuyor. Bu yüzden ikisinin ayrı tutulmasında fayda var.

İlk olarak e-ticaret uygulaması çevrimiçi işlemi zorunlu kılarken mesafeli sözleşmelerde böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Bu tarz sözleşmelerin faks gibi fiziki ortamlarda da gerçekleşmesi mümkün. Bu açıdan mesafeli sözleşme tanım olarak e-ticareti kapsamakta denilebilir.

İkinci olarak mesafeli sözleşmeler tüketici mevzuatına dahil olduğundan alıcı tarafın her zaman tüketici olması zorunlu. Bunun aksine e-ticaretin farklı modellerinde farklı alıcılarla karşılaşmak mümkün. İşletmelerin kendileri (B2B modeli gibi) ya da devlet kurumları (B2G modeli gibi) alıcı taraf olabilir.

 

Bazı e-ticaret verileri

  • Alışveriş yapanların yüzde 81’i büyük alışverişler yapmadan önce çevrimiçi araştırma yapıyor.
  • E-ticaret web sitelerinin yüzde 18’i özel B2B satışlarından oluşuyor.
  • B2C e-ticaret modeli kullanan web sitelerinin yüzde 33’ü B2B işlemleri de gerçekleştiriyor.
  • Mobil trafik, tüm e-ticaret trafiğinin yüzde 53’ünü temsil ediyor.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.