web sitesi nasıl kurulur, web sitesi, web sitesi kur, internet sitesi kurma, site kur, internet sitesi kurmak, internet site kurma, hazır web sitesi, cretsiz site kur, web site kurma, wordpress site kurma

SEO, Search Engine Optimization (yani arama motoru optimizasyonu); internet sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde taramasına olanak sağlayacak şekilde arama motorlarına uygun hale getirilerek “internet sitesinin optimize edilmesi”ne deniyor. Hedeflenen anahtar kelimelere ait aramalar, arama motoru sonuçlarındaki sıralamada bu şekilde yükseltiliyor. İnternetin günlük yaşamda yaygınlaşmasıyla SEO hızla dijital yayıncılığın merkezine oturdu.

Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının algoritmalarını geliştirmeleri ise SEO stratejilerinin de gelişip dönüşmesini beraberinde getiriyor. Bu nedenle aslında SEO çalışmaları bir kez yapılıp kenara koyulan işlemler olmadığı gibi aksine sürekli takip ve güncelleme gerektiriyor. Web sitesine yapılacak işlemler ve çalışmalar, SEO uzmanları tarafından site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki  ana kategoride değerlendiriliyor:

 

Web sitesi içi SEO

Arama motorlarının internet sitelerini daha iyi tanıyabilmesi ve anlaması için bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Site içerisinde yapılan teknik düzenlemelere site içi SEO (on page-SEO) deniyor. Site içinde yapılan düzenlemeler arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramalarına ve anlamdırmlarına yardımcı oluyor.

Arama motorları herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulunduruyor ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturuyor. Site içi SEO işlemlerine örnek olarak, “W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı” gibi metodlar gösterebiliriz.

Web sitesi dışı SEO

Site dışı SEO çalışması için birden fazla teknik bulunuyor. Bunlardan en fazla kullanılanı, kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olması. Backlink, bir internet sitesinin diğer bir siteye verdiği linke deniliyor. İçerikle ilgisi olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcıların tıklamadığı backlinkler ise spam olarak algılanabilir. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmiyor. Bu nedenle internet sitesine gelen backlinklerin, gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekiyor. 

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle edilerek web sitesinin hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışmaya deniyor. Örnek vermek gerekirse:

 • Anahtar kelime yığınları
 • Çıkış sayfaları
 • Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar
 • İkiz sayfalar
 • Küçük makaleler
 • Görünmez yazılar

Back Hat SEO teknikleri genellikle onaylanmadıkları için alan adının tamamen veya kısmen indekslerden çıkarılması ile engellenebiliyor. Elbette bu teknikler cezasız kalmıyor. Eğer tespit edilirse katma değeri düşük veya tam spam cezası uygulanıyor. Kalite yönergelerini ihlal eden siteler genellikle Google dizinlerinden kalıcı olarak uzaklaştırılıyor.

Sık yapılan hatalar

SEO tekniklerini kullanırken yapılan bazı yanlışlar istenmeyen sonuçlar verebiliyor. Bu sebeple SEO çalışması yapılırken bir SEO uzmanına danışmak iyi olabilir. Uzman desteği almazsanız tüm yapılanlar sitenizin daha da alt sıralarda görünmesine sebep olabilir hatta arama motorlarından internet siteniz tamamen silinebilir. Bunun anlamı, arama çubuğuna internet sitenizin ismi net bir şekilde girilmediğinde hiçbir şekilde organik trafik alamayacağınız anlamına geliyor. Yapılan SEO hatalarından örnek vermemiz gerekirse:

 1. Taranamayan site
  Google Spam takımının başkanı Matt Cutts’a göre en tehlikeli olan SEO hatası internet sitenizin taranamıyor olması. Bunun anlamı, Google tarafından internet siteniz taranamazsa siteniz indekslenemez ve dolayısıyla da herhangi bir şekilde sıralamada yer alamaz. Bu nedenle internet sitenizin tamamıyla taranabilir olduğuna emin olmalısınız.
 2. Çok fazla arama motoru optimizasyonu
  İnternette farklı dillerde SEO ile ilgili birçok kaynak bulmak mümkün. Bu kaynaklarda birbirinden farklı yüzlerce arama motoru optimizasyonu yöntemi anlatılıyor. Bu yöntemleri internet sitenize uygulayabilirsiniz. Ancak her internet sitesinin farklı SEO çalışmasına ihtiyacı var ve sadece arama motoru için yaratılmış bir internet sitesi de okuyucuyu yorabilir. Çok fazla yapılan arama motoru optimizasyonunu Google fark ediyor ve sizin okuyuculara değil sadece kendisine çalıştığınızı da saptayabiliyor. Yani robot deyip geçmeyin, arama motorları kendilerini geliştirdikleri için yaptığınız yüzeysel çalışmaları kolayca tespit edebiliyorlar.
 3. Anahtar kelimeleri çok fazla kullanmak
  Yine en tehlikeli olan hatalardan biri ise anahtar kelimeleri çok fazla kullanmak. Her sayfaya çok fazla anahtar kelime girmek arama motoru sıralamasına da zarar veriyor. Bunun yerine anahtar kelime seçiminde titiz davranmalı ve her detay sayfası için o sayfanın içeriği ile uyumlu olacak şekilde başka anahtar kelimeler de girmelisiniz.
 4. Kısa SEO makaleleri
  Kaliteli içerik üretiyor olabilirsiniz. Ancak her ne kadar kaliteli içerik üretiyor olsanız da içeriğin kısa olması, bazı SEO sorunlarına sebep olabiliyor. Ama motoru optimizasyonu üzerine bilgi veren sitelerde iyi bir SEO içeriğinin 300-500 kelime arasında olması gerektiği söyleniyor. Uzun olan makaleler mantıken iyi olabilir ama aynı kelimenin sürekli tekrarıyla bir nevi kendi kopya içeriğine dönüşmek de yapılan büyük hataların başında geliyor.
 5. Benzer içerikler
  Farklı URL’lerde birbirinin kopyası veya neredeyse aynı içeriğin bulunması sıralamada aşağıya inmenize neden oluyor. Aynı konunun cümlelerini değiştirerek yazmanız Google’ı kandıramayacak. Konunun dışına çıkmayın ama sürekli aynı şeyleri yazmak da doğru olmayacak. Elinizde bulunan konuyu, konudan sapmayacak bir şekilde genişletebilirsiniz.
 6. Kötü link inşası
  Bazı arama motoru optimizasyonu uzmanları günde 100 farklı bağlantı inşası (link building) yapacağını söylüyor olabilir. Fakat bunların yersiz olduğu su götürmez bir gerçek. Eğer bu yöntem uygulanırsa sıralamanız hızlı bir şekilde düşebilir ve hatta Google’dan ceza bile alabilirsiniz. Bağlantı inşası yani link building daha önceden de olduğu gibi günümüz algoritmalarına göre de arama motoru optimizasyonu çalışmalarının en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle bağlantı inşasının üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Böylelikle sıralamalarda da yükselmiş olursunuz.
 7. Çok fazla link inşası
  İnternet siteniz için çok fazla bağlantı inşası yapmanız sitenizi değersiz hale getirebilir. İlgili başlıklarda linklerinizin bulunması ve çalıştığınız alanda öne geçmeniz için çalışılması gerekiyor.

Eposta listemize kayıt olun!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Web sitesi nasıl kurulur?

DEV REHBER

İnternet sitesi kurmak için gereken tüm bilgilerle, günlük dille anlatılmış karmaşık olmayan rehberler eşliğinde kolayca web sitesi kurabilirsiniz.